Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam i razvoj ekonomije". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



SEMINARSKI RAD

Predmet: Ekonomija

Tema: Pojam i razvoj ekonomije

SADRŽAJ

POJAM I RAZVOJ EKONOMIJE

1. POJMOVNO ODREĐIVANJE I SHVATANJE EKONOMIJE

Termin ekonomija potiče od starogrčkih reči "oikos" (kuča, gazdinstvo, domaćinstvo) i "nomos" (pravilo, red, zakon). U antičkoj Grčkoj ekonomija je označavala pravila o vodenju domaćinstva.

Pojam ekonomija podrazumeva dva različita značenja:

ekonomija kao delatnost i

ekonomija kao nauka.

1) Ekonomija kao delatnost predstavlja način proizvodnje, raspodele i razmene razlicitih dobara radi zadovoljavanja različitih društvenih potreba, i ona je stara je koliko i civilizacija. Tako shvaćena, ekonomija predstavlja samo način društvene organizacije raspoloživih dobara i usluga kako bi se zadovoljile odredene društvene potrebe. Drugim rečima, ekonomja predstavlja ukupnost međusobno povezanih društvenih aktivnosti koji čine društvenu reprodukciju, tj. aktivnosti proizvodnje, raspodele, razmene i potrošnje, u cilju povećanja ukupnog društvenog bogatstva - blagostanja. Ovo shvatanje označava ekonomiju prvenstveno kao sistem društvenih delatnosti koje za cilj imaju povećanje društvenog bogatstva. Otuda se ekonomija pojavljuje kao sinonim za bogatstvo.

2) Ekonomija kao nauka predstavlja relativno mladu naučnu disciplinu koja se različito definiše.

Ovde ćemo navesti dve najšire prihvaćene definicije ekonomije:

2.1) „Ekonomija je nauka o alternativnom korišćenju retkih resursa." (L Robins)

2.2) „Ekonomija je naučno proučavanje kako društva upotrebljavaju sredstva da bi proizvela korisna dobra i raspodelila ih različitim ljudima.' (P. Samuelson, V. Nordhaus)

Koji su to ključni pojmovi koji proizlaze iz ovih definicija ekonomije? Šta možemo zaključiti o osnovnim obeležjima ekonomije kao nauke?

Ključni pojmovi ekonomije su:

a) Retkost (ograničenost) resursa

b) Oskudnost dobara koja nam stoje na raspolaganju

c) Mogućnost izbora

d) Efikasnost upotrebe raspoloživih dobara

Da objasnimo ove pojmove detaljnije.

a) Ograničenost resursa znači da nije moguće beskonačno iskorišćavati resurse već da su oni ograničeni po svom obimu i trajanju.

b) Oskudnost se definiše kao ograničena količina potrebnih dobara, nedovoljna da zadovolji sve prohteve kupaca. Kada bi bilo dovoljno dobara i usluga na raspolaganju kupcima, onda ne bi bilo potrebe za postojanjem ekonomije.

c) Mogućnost izbora odnosi se na izbor između više alternativnih načina korišćenja resursa. Ovo se odnosi na mogućnost odlučivanja za jednu od više opcija ili alternativa. Izbor nužno proishodi iz prethodne dve karakterisrike. Ako postoji ograničena količina resursa i dobara raspoloživih za potrošnju, tada smo prinuđeni da biramo/ da se odlučujemo za najpovoljniju kombinaciju resursa i dobara.

d) Efikasnost podrazumeva upotrebu ograničenih sredstava Što je moguće efikasnije kako bi se zadovoljile potrebe i želje ljudi. Efikasnost označava način na koji nešto obavljamo ili upotrebljavamo. To je takav način koji obezbeđuje maksimalan mogući rezultat uz minimalno angažovana sredstva i trud.

...

 

--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!